cheesing ایران ایرانی پیروزی قهرمانان

cheesing: ایران ایرانی پیروزی قهرمانان پرسپولیس پرسپولیس لیگ برتر ایران لیگ قهرمانان آسیا

گت بلاگز وب‌گردی عکس ، برنامه جامع ترامپ در ریاض، «دختر ترامپ» رتبه اول ترند توئیتر در عربس

حضور ترامپ و همسرش ملانیا به همراه دخترش ایوانکا و دامادش جرارد هر کدام با حاشیه‌های عجیب‌وغریبی همراه بود. ملانیا ترامپ نیز مانند همتای سابق آمریکایی خود م

عکس ، برنامه جامع ترامپ در ریاض، «دختر ترامپ» رتبه اول ترند توئیتر در عربس

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، شایدهیچ کس باور نمی کرد که دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا که در جریان تبلیغات انتخاباتی خود به انتقاد بی سابقه از حمایت های آمریکا از عربستان اقدام می کرد و می گفت که عربستان باید هزینه حمایت های آمریکا از این کشور را بپردازد، نخستین سفر خارجی خود را به این کشور تخصیص داده شده است دهد. صرف نظر از اینکه ترامپ در پی رسیدن به کاخ سفید مواضع خود را تعدیل کرده یا این که به آنچه که از هزینه های محافظت از عربستان که مورد نظرش بوده رسیده است یا نه، ولی سفری که به ریاض داشت، با چنان گرمی و حرارتی انجام شد که می توان آن را نشان دهنده افقی تازه در همکاری های منطقه ای دو کشور ارزیابی کرد.

عبارات مهم : آمریکا
سفر ترامپ بخشی از سفر دوره ای است که وی در جریان آن علاوه بر عربستان، به سرزمین های اشغالی و واتیکان و بلژیک و ایتالیا نیز سفر خواهد کرد. منابع فلسطینی اعلام می کنند که احتمالا ترامپ در سفر به سرزمین های اشغالی از دیوار ندبه نیز به عنوان یکی از نمادهای مصادره شده است یهودیت صهیونیسم در مسجد الاقصی دیدار خواهد کرد که نشانه سرسپردگی وی به صهیونیسم هست. این اقدام به سنتی در میان رؤسای جمهور آمریکا تبدیل شده است هست.

حاشیه های سفر به ریاض

حضور ترامپ و همسرش ملانیا به همراه دخترش ایوانکا و دامادش جرارد هر کدام با حاشیه های عجیب وغریبی همراه بود. ملانیا ترامپ نیز مانند همتای سابق آمریکایی خود میشل اوباما بدون حجاب در این سفر حاضر شد، این در حالی بود که در جریان سفر باراک اوباما به عربستان، ترامپ به انتقاد از وی پرداخته و نوشته بود که میشل با این کار جهت آمریکا دشمن تراشی می کند. ایوانکا بیشترین حاشیه ها را در سفر به عربستان داشته هست. ایوانکا نیز در حالی بدون پوشش حجاب وارد عربستان شده است که در اینترنت و سایت های اجتماعی که مردان عربستان از آن استفاده می کنند، هشتکی تحت عنوان دختر ترامپ به راه افتاده که رتبه اول ترند توئیتر در عربستان شد.

همچنین کلیپی ویدیوئی منتشر شد که در آن مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد سابق عربستان سعودی با شور و اشتیاق فراوان از سنت های قدیمی عربستان در مورد تکان دادن فنجان قهوه عربی جهت ایوانکا صحبت می کند و او نیز با شنیدن این اطلاعات می خندد.

حضور جرارد کوشنر نیز در این سفر خالی از حاشیه نبود. گفته می شود وی به همراه همسرش ایوانکا نقش مهمی در هماهنگی معامله های تسلیحاتی با عربستان سعودی دارند. روزنامه های آمریکایی تشریح می کنند که داماد ترامپ و همسرش یهودی هستند و جهت اینکه در سفر به عربستان با ترامپ همراه باشند و جهت جلوگیری از توهین به قداست یهودیت خودشان از خاخام صهیونیست اجازه نامه خاص ای دریافت کرده اند!

نیویورک تایمز در این رابطه در شماره روز جمعه خود نوشت که کوشنر شخصیت اساسی پشت پرده معامله های تسلیحاتی بزرگ آمریکا با عربستان است که بالغ بر ۱۱۰ میلیارد دلار ارزیابی می شود و مشمول بر جنگنده ها ، کشتی ها و موشک های پیشرفته هست. وی پیشنهادات مالی اغوا کننده ای به سعودی ها داده و شخصاً با مدیر شرکت تسلیحاتی معروف آمریکا یعنی شرکت لوکهید مارتین تماس گرفته و از او خواسته تخفیف های مورد نیاز را به سامانه رادار پیشرفته خود بدهد تا بار اقتصادی زیادی بر دوش ریاض در خرید این سامانه وارد نشود.

شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد که سفر دوره ای خارجی که دونالد ترامپ انجام داده و مشمول بر عربستان نیز می شود با نشانه تغییرات تازه در سیاست خارجی آمریکا صورت گرفته هست. سی ان ان در ادامه این پرسش را مطرح کرد که آیا در نتیجه این سفر مواضع ترامپ در قبال عربستان و حمایت این کشور از تروریسم و دریافت پول در قبال حفاظت از عربستان تییر خواهد کرد و به ستایش از شراکت با ریاض در زمینه مبارزه با تروریسم تبدیل خواهد شد؟ حتی اگر این اتفاق نیز رخ دهد، عملکرد ترامپ نشان دهنده تاکتیکی جهت تحقق اهداف تجاری و استراتژیک ترامپ هست. وی عربستان را گاو شیردهی می داند و می خواهد خرید های تسلیحاتی عربستان از اروپا را به سمت صنایع نظامی و تسلیحاتی خود سوق دهد.

این اقدام البته به همراه بازاریابی از صنایع تسلیحاتی آمریکا جهت کشورهای دیگر نیازمند تاکتیکی موازی از سوی دونالد ترامپ مبتنی بر ایجاد جنگ ها و زنده کردن حس وحشت و وحشت در کشورهای منطقه جهت فروش هرچه زیاد تسلیحات آمریکا هست، آیا که صنایع تسلیحاتی و تجارت آن در آمریکا اهرم فشار بیشتری بر اقتصاد این کشور نسبت به بخش های دیگر تولیدی نظیر خودروسازی و … دارد و هیچ مدیر جمهور آمریکا نمی تواند بدون رضایت این لابی های قدرتمندبه کار خود ادامه دهد.

برنامه جامع منطقه ای ترامپ در ریاض

صرف نظر از ابعاد تسلیحاتی و درآمدهای هنگفتی که این سفر از جیب مردم عربستان جهت آمریکا به دنبال خواهد داشت، و در مطالب متعدد به آن پرداخته شده است هست، ناظران نسبت به تاثیرات این سفر بر برنامه های خاورمیانه ای آمریکا ابراز نگرانی می کنند. از سیگنال هایی که نشان می دهد اهداف سفر ترامپ به عربستان فراتر از توافق نامه های تسلیحاتی است ، برنامه این دیدار مبنی بر نشست با تعدادی از رهبران دنیا اسلام و عرب هست. آمریکا از طریق این نشست به دنبال بسیج متحدان منطقه ای خود در چارچوب استراتژی است که دولت آمریکا جهت مقابله با روسیه و تلاش این کشور جهت احیای مجدد نقش خود در منطقه در پیش گرفته هست. آمریکا از سوی دیگر به دنبال بهره برداری های سیاسی و اقتصادی از کشورهای عربی و قرار دادن آن ها در کانال عربستان است تا بتواند بیشترین حجم هماهنگی های اقتصادی این کشورها با خود را به وجود آورد که در درجه اول وابستگی کشورهای مذکور به واشنگتن را به دنبال خواهد داشت و از سوی دیگر منافع اقتصادی و سیاسی کشورهای دیگر از جمله مسکو و پکن در این کشورها را محدود می کند.

گرچه از محورها، شرح ، اهداف و ابزارهای اجرایی این استراتژی جامع اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی به احتمال فراوان یکی از محورهای اساسی مطرح شده است در نشست سران عرب با دونالد ترامپ عنوان بحران سوریه و ناتوانی این کشورها جهت از بین بردن دولت مردمی سوریه هست. تلاش جهت از بین بردن محور مقاومت یا دست کم کاستن از خطرات این محور از جمله سیاست های کلی است که آمریکا در منطقه دنبال می کند. واشنگتن از حس مسابقه عربستان با کشور عزیزمان ایران و کینه وهابیت سعودی بر ضد شیعیان استفاده کرده و سیاست موهوم کشور عزیزمان ایران هراسی را به جای توجه به دشمن واحد اسلام یعنی رژیم صهیونیستی جایگزین کرده هست.

عبدالباری عطوان در این زمینه می نویسد نظر استراتژیک که آمریکا و عربستان به دنبال اجرای آن هستند ، از بین بردن هر خطری است که بتواند اسرائیل را ترساندن کند. از جمله این خطرات می توان به حزب الله لبنان و چه بسا جنبش حماس و جهاد اسلامی و سایر جنبش های مقاومت دیگر اشاره کرد. تسلیحاتی که عربستان نیز به آن دست پیدا می کند جهت تحقق این نشانه هست. عطوان در عین حال تأکید کرد که معامله های تسلیحاتی که آمریکا با عربستان انجام می دهد ، برتری نظامی جهت عربستان در منطقه خاورمیانه به وجود نمی آورد و انحصار تسلیحاتی رژیم صهیونیستی را به هم نمی زند. به این معنا تسلیحاتی که به عربستان داده می شود تأثیرگذاری کمتری داشته و از اهمیت بالایی برخوردار نیست و به عنوان مثال مشمول بر جنگنده هایی نظیر اف ۳۵ نمی شود که اسرائیل چند سال پیش به آنها دست پیدا کرده هست.

وی افزود: ما در برابر منشوری جهت مشخص کردن اهداف ناتوی عربی و اسلامی هستیم که رهبران عربستان بنا به درخواست آمریکا به دنبال تأسیس آن هستند. اهداف این ائتلاف در درجه اول مبارزه با کشور عزیزمان ایران و حزب الله و ایجاد جنگ بر ضد شیعیان در منطقه و دنیا اسلام هست. درست مانند همان کاری که ائتلاف ناتوی غربی جهت مبارزه با کمونیسم و متحدانش انجام داد. همچنین ما بعید نمی دانیم که این منشور تازه نص صریحی مبتنی بر پیوستن اسرائیل به این محور داشته باشد.

به نظر می رسد ترامپ در این سفر حامل برنامه ای جامع و فراگیر است که در جهت شکست ائتلاف متجاوز به یمن و عدم تحقق دستاوردهای مطلوب محور وابسته به واشنگتن در عراق و نگرانی آنها از انقلاب مردمی در بحرین و ادامه سرکوبگری های داخلی سعودیها بیشترین بستر را جهت پذیرش طرح آمریکا از سوی کشورهای عربی فراهم کرده هست. مقصد بعدی آمریکا از سفرهای دوره ای که سرزمین های اشغالی هست، نشان می دهد که روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی یکی از بااهمیت ترین شاخه های طرح مذکور است که بعضی رژیم های عربی در سایه نگرانی هایی که از شکست های منطقه ای خود دارند، مجبور به پذیرش آن هستند تا بتوانند خروجی آبرومندانه از بحران های منطقه ای داشته باشند. طبعا ورود در این سازوکار نیازمند قربانی کردن آرزوی بزرگ فلسطین و پای گذاشتن بر روی حقوق ملت فلسطین از جمله حق بازگشت و آزادی اراضی اشغال شده است هست.

علاوه بر تمام آنچه که گفته شد نمی توان نقش جنگ قدرت در داخل خاندان سعودی و تلاش تیم محمد بن سلمان جهت رسیدن به پادشاهی در برابر ائتلاف محمد بن نایف را در اجرای مو به موی مطالبات آمریکا در منطقه از سوی ریاض بی تاثیر دانست. طبعا واشنگتن از دو قطبی موجود در ریاض به بیشترین نحو استفاده خواهد کرد و تلاش خواهد داشت تا حد امکان این روند را طولانی تر کند، به همین علت تغییراتی مبتنی بر کنار زدن محمد بن نایف در آینده کوتاه در عرصه داخلی عربستان غیر محتمل هست.


سفر سران کشورهای عربی جهت دیدار با ترامپ در عربستان

عوامل شکست طرح جامع ترامپ در منطقه

با وجود طرح تازه آمریکا در منطقه ، ولی معادلات به صورت کامل بر اساس منافع و برنامه ریزی های این کشور دنبال نخواهد شد. با وجود اینکه تعدادی از رهبران کشورهای عربی و اسلامی امروز در ریاض جمع شده است اند تا به برنامه های ترامپ گوش دهند، ولی تناقض موجود در منافع این کشورها باعث شکست این پروژه خواهد بود. به عنوان مثال نه ترکیه به رهبری عربستان بر دنیا اسلام رضایت می دهد و نه مصر با وجود ضعف موجود در جبهه داخلی خود، بنا به عوامل مردم شناختی این عنوان را به سادگی خواهد پذیرفت.

در طرف برابر روسیه نیز که حالا خود را یکی از طرف های تأثیرگذار در عرصه منطقه می داند، در برابر این کارها دست بسته نخواهد بود و اجازه تحرک آزادانه واشنگتن در منطقه را نخواهد داد. مسکو قطعا در برابر این طرح از محور مقاومت حمایت خواهد کرد، قطعا این حمایت از روی اعتقاد به مبانی ارزشی این محور نیست، بلکه مواضع عوض کردن ناپذیر مسکو در این عرصه مبتنی بر منافع مسکو است که تحقق برنامه های خود را در گرو قدرت و تاثیرگذاری محور مقاومت در منطقه می داند.

علاوه بر اینها در معادلات منطقه ای نباید نیروهای مقاومت و اراده و مبارزات آنها را نادیده گرفت. تجربه های گذشته از جمله جنگ ۳۳ روزه و حتی جنگ تحمیلی هشت ساله کشور عزیزمان ایران نشان داده است که مقاومت منطقه می تواند در برابر تمامی صف بندی های جهانی از آرزوی بزرگ ها و مقدسات و موجودیت خود دفاع کند.

طبیعی است که گرچه این صف بندی ها و تلاش های سیاسی جریان های غربی و آمریکا در نقشه موازنه قدرت در منطقه بی تأثیر نیست ، ولی دوران انحصار تحولات منطقه به اراده قدرت های استعماری سپری شده است هست. تجربه سال های گذشته از جمله جنگ ۳۳ روزه و جنگ های رژیم صهیونیستی بر ضد مقاومت فلسطین بعلاوه ناتوانی دولت های غربی جهت تحمیل برنامه های خود به اراده ملت سوریه نشان می دهد که محافل سیاسی گرچه اهرم موثری در خارج کردن متحدان آمریکا از باتلاق های منطقه ای هست، ولی نمی تواند به کلی معادلات موجود در منطقه را به نفع محور استعماری عوض کردن دهد.

این در حالی است که تحولات کنونی منطقه نه تنها باعث دستپاچگی و ناامنی رژیم های منطقه ای وابسته به آمریکا شده، بلکه منافع این کشور در منطقه را نیز ترساندن کرده هست. شاید بااهمیت ترین علت این سخن را بتوان در موشک بالستیکی مشاهده کرد که نیروهای مردمی یمن دیروز به سمت ریاض شلیک کردند. این موشک از نوع برکان ۲ بود و سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که خبر شلیکی موشک بالستیک به ریاض است که ما آماده تصویر العمل هستیم و به مقابله با تجاوز ادامه می دهیم.
منبع:مشرق
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آمریکا | برنامه | عربستان | آمریکایی | عربستان، | دختر ترامپ | داماد ترامپ | برنامه ریزی | دونالد ترامپ | ملانیا ترامپ | کشورهای دیگر

عکس ، برنامه جامع ترامپ در ریاض، «دختر ترامپ» رتبه اول ترند توئیتر در عربس

عکس ، برنامه جامع ترامپ در ریاض، «دختر ترامپ» رتبه اول ترند توئیتر در عربس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog