cheesing ایران ایرانی پیروزی قهرمانان

cheesing: ایران ایرانی پیروزی قهرمانان پرسپولیس پرسپولیس لیگ برتر ایران لیگ قهرمانان آسیا

گت بلاگز وب‌گردی گوش شنوا جهت تشخیص خرابی موتور!

محققان نرم‌افزاری ساخته‌‌اند که علت انواع صداهای غیرعادی ماشین را تشخیص می‌دهد

گوش شنوا جهت تشخیص خرابی موتور!

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، بسیاری از افراد با شنیدن صداهای عجیب از موتور متوجه بروز مسئله در آن می شوند. با این وجود، خیلی ها نمی دانند علت این سروصدا چیست و هزینه تعمیر و برطرف کردن عیب احتمالی چقدر است؟ در این میان، یک استارتاپ نوآور به نام اتوسنس (OtoSense) با همکاری چند شرکت پیشرو در زمینه خودروسازی در حال کار روی نرم افزاری است که می تواند با بررسی صدای ناشی از خرابی در خودرو، نوع مسئله ایجاد شده است را تشخیص دهد. این فناوری در آینده قادر خواهد بود ایمنی خودروهای معمولی و هوشمند بدون راننده را زیاد کردن دهد.

عبارات مهم : افزار
این استارتاپ، نوعی نرم افزار طراحی کرده که با استفاده از الگوریتم خاص ای، هر نوع عوض کردن جزئی در صدای موتور یا ترمز وسیله نقلیه را تشخیص می دهد. در حال حاضر یک شرکت مطرح خودروسازی فرانسوی، در حال کار روی این نرم افزار بوده و قرار است هزاران صدای متفاوت که ممکن است در صورت خرابی بخش های گوناگون مدل های متفاوت خودروهایش ایجاد شود را در بانک داده این برنامه ثبت کند. این استارتاپ همچنین اپلیکیشنی نیز طراحی کرده که مکانیک ها یا حتی صاحبان ماشین می توانند از آن جهت ثبت صدای تولید شده است به وسیله خودروی معیوب استفاده کنند.

آزمایش های انجام شده است جهت ارزیابی میزان کارایی این نرم افزار نشان داده این برنامه توانسته مسئله موجود را تا 95 درصد از موارد، درست تشخیص دهد. مدیر این استارتاپ بر این باور است که شاید در آینده بتوان این نرم افزار را به صورت پیش فرض داخل خودروهای ساخته شده است در کارخانه قرار داد تا مشتری از همان لحظه خریداری خودرو، بتواند با خیالی آسوده از آن استفاده کند. در این صورت، ماشین می تواند ایرادهایی را که حتی حسگرهای الکترونیکی نیز قادر به تشخیص آنها نیستند نیز شناسایی کند. یکی دیگر از اقداماتی که این استارتاپ انجام داده، اضافه کردن شتاب سنج به شیشه جلوی ماشین بوده هست. این فناوری می تواند کمک زیادی به تشخیص پرسشها فنی ماشین کند، لیکن شاخصه های فیزیکی شیشه به گونه ای است که با راه اندازی شتاب سنج روی آن به آسانی می توان انواع سروصداهای غیرعادی و موقعیت منشاء آن را شناسایی کرد.اما حسگرهای صوتی در ماشین می توانند کاربردهای دیگری نیز داشته باشند. جهت نمونه با استفاده از این حسگرها می توان پرسشها احتمالی موجود در بزرگراه نظیر وجود یخ یا برف را تشخیص داد. این شاخصه بویژه جهت خودروهای بدون راننده کاربردی خواهد بود. البته وجود انواع حسگر در ماشین پدیده جدیدی به شمار نمی رود. چند سالی است بسیاری از خودروسازان انواع حسگرهای متفاوت مانند حسگرهای تصویری و حتی راداری را در خودروهای تولیدی قرار می دهند. با این وجود، زیاد این حسگرها پرهزینه بوده و موجب زیاد کردن قیمت تمام شده است ماشین می شوند. این در حالی است که حسگرهای صوتی معمولا بسیار کم هزینه و ارزان قیمت هستند و در صورت استفاده از نرم افزاری جامع نه تنها می توانند بسیاری از کاربردهای حسگرهای گران قیمت را با خود به همراه آورند، بلکه استفاده های نوینی نیز داشته باشند.

ساده بودن ساختار حسگرهای صوتی (که در واقع همگی نوعی میکروفن هستند) مزیت دیگری به همراه دارد و آن هم احتمال زیاد کردن حضور رقبایی دیگر جهت استارتاپ اتوسنس هست. به این ترتیب شاید بزودی شاهد زیاد کردن مسابقه و در نتیجه قیمت نوآوری ها در این حوزه از فناوری خواهیم بود.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: افزار | ماشین | افزاری | استفاده | استارتاپ | در ماشین | تعمیر خودرو | نرم افزار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog